Z84C0020VEC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
Z84C0020VEC
Manufacture:
Zilog
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Z84C0020VEC
Description:
IC MPU Z80 20MHZ 44PLCC
Product Attribute
Ethernet
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
44-PLCC
Part Status
Obsolete
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 8-Bit
Voltage - I/O
5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
Z80
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
RAM Controllers
Base Part Number
Z84C00
USB
Co-Processors/DSP
SATA
Security Features
Speed
20MHz