Z84C0010PEC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
Z84C0010PEC
Package:
40-DIP (0.620", 15.75mm)
Datasheet:
Z84C0010PEC
Description:
IC MPU Z80 10MHZ 40DIP
Product Attribute
Core Processor
Z80
Package / Case
40-DIP (0.620", 15.75mm)
RAM Controllers
Speed
10MHz
Additional Interfaces
Series
Z80
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
40-PDIP
Voltage - I/O
5.0V