Z84C0010FEG
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
Z84C0010FEG
Manufacture:
Zilog
Package:
44-LQFP
Datasheet:
Z84C0010FEG
Description:
IC MPU Z80 10MHZ 44QFP
Product Attribute
Base Part Number
Z84C00
USB
Co-Processors/DSP
SATA
Security Features
Speed
10MHz
Additional Interfaces
Series
Z80
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
44-QFP
Part Status
Obsolete
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 8-Bit
Voltage - I/O
5.0V