Y16361K92000B9R
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
Y16361K92000B9R
Manufacture:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Y16361K92000B9R
Description:
RES SMD 1.92KOHM 0.1% 1/10W 0603
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±0.1%
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Resistance
1.92 kOhms
Composition
Metal Foil
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)
Series
VSMP
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C