WW5FT5K11
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
WW5FT5K11
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
Axial
Datasheet:
WW5FT5K11
Description:
RES 5.11K OHM 5W 1% AXIAL
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max)
Series
WW
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Features
Moisture Resistant
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Resistance
5.11 kOhms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
5W