RSF5JT7R50
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
RSF5JT7R50
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
Axial
Datasheet:
RSF5JT7R50
Description:
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height - Seated (Max)
Series
RSF
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Resistance
7.5 Ohms
Composition
Metal Oxide Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
5W