RC14KT6R20
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
RC14KT6R20
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
Axial
Datasheet:
RC14KT6R20
Description:
RES 6.2 OHM 1/4W 10% AXIAL
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)
Series
RC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±10%
Temperature Coefficient
Resistance
6.2 Ohms
Composition
Carbon Composition
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W