HDM14GA10K0
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
HDM14GA10K0
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
Axial
Datasheet:
HDM14GA10K0
Description:
RES 10K OHM 1/4W 2% AXIAL
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
Series
HDM
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Moisture Resistant
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Box (TB)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±2%
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Resistance
10 kOhms
Composition
Carbon Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W