CFM1JT560R
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
CFM1JT560R
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
Axial
Datasheet:
CFM1JT560R
Description:
RES 560 OHM 1W 5% AXIAL
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
Series
CFM
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Resistance
560 Ohms
Composition
Carbon Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
1W