CFM1JT240K
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
CFM1JT240K
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
Axial
Datasheet:
CFM1JT240K
Description:
RES 240K OHM 1W 5% AXIAL
Active
Failure Rate
Power (Watts)
1W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
Series
CFM
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
0/ -850ppm/°C
Resistance
240 kOhms