IS80C286-20
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
IS80C286-20
Manufacture:
Renesas Electronics America Inc.
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
IS80C286-20
Description:
IC MPU 80C286 20MHZ 68PLCC
Part Status
Obsolete
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 16-Bit
Voltage - I/O
5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
80C286
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
RAM Controllers
Base Part Number
80C286
USB
Co-Processors/DSP
Math Engine; 80C287
SATA
Security Features
Speed
20MHz
Additional Interfaces
Series
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
68-PLCC (24.23x24.23)
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
IS80C286-20 Relevant information
IS80C286-20
IS80C286-20
IC MPU 80C286 20MHZ 68PLCC