MPC860SRZQ66D4
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MPC860SRZQ66D4
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC860SRZQ66D4
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Product Attribute
Ethernet
10Mbps (4)
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Display & Interface Controllers
Core Processor
MPC8xx
Package / Case
357-BBGA
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MPC860
USB
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
SATA
Security Features
Speed
66MHz