MPC859PCVR100A
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MPC859PCVR100A
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC859PCVR100A
Description:
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Product Attribute
USB
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
SATA
Security Features
Speed
100MHz
Additional Interfaces
HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Series
MPC8xx
Graphics Acceleration
No
Ethernet
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V