MPC8245LVV266D
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MPC8245LVV266D
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
352-LBGA
Datasheet:
MPC8245LVV266D
Description:
IC MPU MPC82XX 266MHZ 352TBGA
In Stock
1 pcs On sales
Series
MPC82xx
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
352-TBGA (35x35)
Part Status
Obsolete
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Display & Interface Controllers
Core Processor
PowerPC 603e
Package / Case
352-LBGA
RAM Controllers
SDRAM
Base Part Number
MPC8245
USB
Co-Processors/DSP
SATA
Security Features
Speed
266MHz