MCIMX6Q6AVT10ACR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MCIMX6Q6AVT10ACR
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6Q6AVT10ACR
Description:
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
Product Attribute
Package / Case
624-FBGA, FCBGA
RAM Controllers
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Base Part Number
MCIMX6
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Co-Processors/DSP
Multimedia; NEON™ SIMD
SATA
SATA 3Gbps (1)
Security Features
Speed
1.0GHz
Additional Interfaces
CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Series
i.MX6Q
Graphics Acceleration
Yes
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
624-FCBGA (21x21)
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
4 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V