MC8640THJ1067NE
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MC8640THJ1067NE
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8640THJ1067NE
Description:
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 994BGA
Product Attribute
Ethernet
10/100/1000Mbps (4)
Supplier Device Package
994-FCCBGA (33x33)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 3.3V
Core Processor
PowerPC e600
Package / Case
994-BCBGA, FCCBGA
RAM Controllers
DDR, DDR2
Co-Processors/DSP
USB
Security Features
Speed
1.067GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)