MC8640DHJ1067NE
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MC8640DHJ1067NE
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8640DHJ1067NE
Description:
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
Product Attribute
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 3.3V
Core Processor
PowerPC e600
Package / Case
1023-BCBGA, FCCBGA
RAM Controllers
DDR, DDR2
Co-Processors/DSP
USB
Security Features
SATA
Additional Interfaces
DUART, HSSI, I²C, RapidIO
Speed
1.067GHz
Graphics Acceleration
No
Series
MPC86xx
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)