MC68EN360CAI25L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MC68EN360CAI25L
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
240-BFQFP
Datasheet:
MC68EN360CAI25L
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
CPU32+
Package / Case
240-BFQFP
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MC68EN360
USB
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
SATA
Security Features
Speed
25MHz
Additional Interfaces
SCC, SMC, SPI
Series
M683xx
Graphics Acceleration
No
Ethernet
10Mbps (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)