TS68C000VC10A
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
TS68C000VC10A
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
64-CDIP (0.900", 22.86mm)
Datasheet:
TS68C000VC10A
Description:
IC MPU 68000 10MHZ 64DIL
Product Attribute
Speed
10MHz
Additional Interfaces
Series
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
64-DIL
Part Status
Obsolete
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 16/32-Bit
Voltage - I/O
5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
68000
Package / Case
64-CDIP (0.900", 22.86mm)