PCX7447AVGH1167NB
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCX7447AVGH1167NB
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
360-BCBGA
Datasheet:
PCX7447AVGH1167NB
Description:
IC MPU POWERPC 1.167GHZ 360CBGA
Part Status
Obsolete
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
1.1V, 1.3V
Display & Interface Controllers
Core Processor
PowerPC
Package / Case
360-BCBGA
RAM Controllers
Base Part Number
PCX7447
USB
Co-Processors/DSP
SATA
Security Features
Speed
1.167GHZ
Additional Interfaces
Series
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C (TJ)