C981U103MYVDBAWL35
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
C981U103MYVDBAWL35
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
C981U103MYVDBAWL35
Description:
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RAD
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Series
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Package / Case
Radial, Disc
Ratings
X1, Y2
Thickness (Max)
Features
Voltage - Rated
400VAC
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Capacitance
10000pF
Temperature Coefficient
Y5V (F)
Part Status
Active
Applications
Safety
Failure Rate
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)