IDT79RC32V364-100DA
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
IDT79RC32V364-100DA
Manufacture:
IDT, Integrated Device Technology Inc
Package:
144-LQFP
Datasheet:
IDT79RC32V364-100DA
Description:
IC MPU MIPS32 100MHZ 144TQFP
Product Attribute
Ethernet
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
144-TQFP (20x20)
Part Status
Obsolete
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Display & Interface Controllers
Core Processor
MIPS32
Package / Case
144-LQFP
RAM Controllers
SDRAM
Base Part Number
79RC32
USB
Co-Processors/DSP
System Control; CP0
SATA
Security Features
Speed
100MHz