87175-044LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
87175-044LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
87175-044LF
Description:
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD PCB
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
Series
Minitek®
Pitch - Mating
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
Features
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Bulk
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Beige
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
44
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
87175-044LF Relevant information
8717
HEX STANDOFF #6-32 ALUMINUM 1/4"
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD PCB
87173-108LF
87173-108LF
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB