71607-328LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
71607-328LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
71607-328LF
Description:
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD SMD R/A
Active
Insulation Color
Gray
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.129" (3.28mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
78.7µin (2.00µm)
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
28
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Row Spacing - Mating
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
Style
Board to Board
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
Series
Dubox™
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
Features
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
71607-328LF Relevant information
7160
HORIZONTAL 3-CONDUCTOR JACK SOLD
RELAY REED DPST 500MA 5V
RELAY REED DPST 500MA 24V
RELAY REED DPST 500MA 24V
71602 WH001
71602 WH001
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 1000'
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD SMD R/A