68046-310LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
68046-310LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
68046-310LF
Description:
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
Product Attribute
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
Series
Dubox™
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Features
Voltage Rating
1000V
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
20
Mounting Type
Surface Mount
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
68046-310LF Relevant information
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD SMD