67230-010LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
67230-010LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
67230-010LF
Description:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
Series
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
Features
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Brass Alloy
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Thermoplastic, Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
10
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
67230-010LF Relevant information
6723
FIXED IND 1.8MH 2.5A 550 MOHM TH