66956-015LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
66956-015LF
Datasheet:
66956-015LF
Description:
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
Features
Voltage Rating
1250V
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Applications
Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
30
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Style
Board to Board
Series
Dubox™, BergCon® PV™
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Category
66956-015LF Relevant information
66950-003LF
66950-003LF
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB