66951-024LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
66951-024LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
66951-024LF
Description:
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
Series
Dubox™, BergCon® PV™
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Features
Voltage Rating
1250V
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Brass
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
24
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
66951-024LF Relevant information
66950-003LF
66950-003LF
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB