66925-020LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
66925-020LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
66925-020LF
Description:
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB R/A
Product Attribute
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
40
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Style
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
Series
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
Features
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Brass
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
66925-020LF Relevant information
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB R/A
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB R/A
66925-003LF
66925-003LF
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB R/A
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A