66527-012LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
66527-012LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
66527-012LF
Description:
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB R/A
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
Series
Dubox™
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Features
Voltage Rating
1250V
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Brass
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
24
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
66527-012LF Relevant information
6652 WH001
6652 WH001
CABLE 2COND 18AWG WHITE 1000'
6652 WH002
6652 WH002
CABLE 2COND 18AWG WHITE 500'
6652 WH005
6652 WH005
CABLE 2COND 18AWG WHITE 100'
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB R/A
66527-006LF
66527-006LF