55510-024LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
55510-024LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
55510-024LF
Description:
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
Product Attribute
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating
1.97µin (0.050µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
24
Mounting Type
Surface Mount
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
2A
Series
Minitek® 2.00mm
Pitch - Mating
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Voltage Rating
200V
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
General Purpose, Industrial, Medical
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
55510-024LF Relevant information
5551
COLD SHRINK TUBING 19" BLACK
CONN RCPT 4POS 0.079 GOLD SMD
55510-004TRLF
55510-004TRLF
CONN RCPT 4POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 6POS 0.079 GOLD SMD
55510-006LF
55510-006LF
LPVCC 4.5 T.E SMT ASSY
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD