20021323-00058D4LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
20021323-00058D4LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
20021323-00058D4LF
Description:
CONN RCPT 58POS 0.05 GOLD SMD
Product Attribute
Connector Type
Receptacle, Bottom Entry
Contact Finish - Post
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
Series
Minitek127® 20021323
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Pick and Place
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
58
Mounting Type
Surface Mount
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
20021323-00058D4LF Relevant information
2002
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"