10131932-250ULF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
10131932-250ULF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
10131932-250ULF
Description:
CONN RCPT 50P 0.079 GOLD PCB R/A
Product Attribute
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
50
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
2A
Series
Minitek® 2.00mm
Pitch - Mating
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Voltage Rating
200V
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.157" (4.00mm)